Beyaz Toros olayı nedir?

Photo of author
Written By admin

5 Mart 2023'te Bursa'da oynanan maçta pankartları açılan “Beyaz Toros” ve “Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım” adlı kişi Susurluk kazasının kalıntılarıdır. Beyaz Toros aydınlatılmamış faili meçhul siyasal cinayetlerin polis aracı süsü verilmiş suç aracıdır.

Yeşil hikayesi nedir?

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve sonrasında MİT'in bünyesinde çalışmaya başlayan Yıldırım; operasyonlarda PKK'lı gibi giyindiği için güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için yeşil fular takmaya başladı. Bu nedenle de “Yeşil” kod adıyla tanındı.

Yeşil Toros kimdir?

Mahmut Yıldırım ya da bilinen ismiyle Yeşil veya Ahmet Demir (d. 3 Mayıs 1953 Yenidal, Solhan, Bingöl), Zaza asıllı istihbaratçı ve kontrgerilla. Mahmut Yıldırım ya da kod adıyla Yeşil her ne kadar öldüğü haberi verilse de bazı komplo teorisyenlerince öldüğü kabul edilmeyen biridir.

JİTEM kim?

Buna göre 1987'de oluşturulan Jandarma İstihbarat Grup ve Tim Komutanlıkları, 'Teröre karşı etkin olmak için istihbarat, sorgu ve operasyon bütün olmalı' talebiyle 1988'de Jitem adını aldı. Jitem'ciler, '(PKK) örgütü geri bölgesinde vurmak için, bir başka (yasadışı) örgütle' temastaymış.

JİTEM kaç kişiyi öldürdü?

JİTEM'in öldürdüğü veya öldürdükten sonra kaybettiği 5 bin civarında insan var . Ergenekon davasında Veli Küçük ve Arif Doğan'dan sonra yine adı Güneydoğu'da faili meçhul cinayetlere karışan emekli tuğgeneral Levent Ersöz tutuklandı.

Yeşil in gerçek adı nedir?

Mahmut Yıldırım ya da bilinen ismiyle Yeşil veya Ahmet Demir (d. 3 Mayıs 1953 Yenidal, Solhan, Bingöl), Zaza asıllı istihbaratçı ve kontrgerilla. Mahmut Yıldırım ya da kod adıyla Yeşil her ne kadar öldüğü haberi verilse de bazı komplo teorisyenlerince öldüğü kabul edilmeyen biridir.

Beyaz Toros JİTEM ne demek?

JİTEM ya da Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı'nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur.

Kod adı Yeşil kaç kişi öldürdü?

Oğuz, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın, 1993 yılında 33 erin katledildiği esnada olay yerinde olduğunu iddia etti. "Beni konuşturmayın… 33 er olayı var. Ciğerimizi yakan hain pusu… Kim var başında "Parmaksız Zeki", yani Şemdin Sakık.

Yeşil olayı ne?

Operasyonlarda PKK'lı gibi giyinen Mahmut Yıldırım, güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için 'yeşil fular' takıyordu. Abdullah Öcalan'ı öldürmek için gönderildikten 3 ay sonra öldürülmemesi için emir verilmiştir ve Yıldırım'ın buna isyanı üzerine vatan haini ilan edilmiştir.

Toros’un sahibi kim?

2021'de Türkiye Hurda Pazarı!

Ege Toros Group Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Toros Türkiye çelik üretimi, tüketimi ve ticaretini anlatırken hurda pazarını değerlendirdi.

Mit Yeşil kim?

Hayatı 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılmıştır ve sonrasında MİT'in bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Dört yıl sonra farklı bir göreve soyunup, farklı bir isimle anılmaya başladı. Operasyonlarda PKK'lı gibi giyinen Mahmut Yıldırım, güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için 'yeşil fular' takıyordu.

Kod adı Yeşil ne yaptı?

Susurluk kazasından sonra ortaya dökülen ilişkiler, pek çok cinayetin tetikçisi olduğunu ortaya koydu ancak bulunamadı. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, aldığı bilgileri aktarırken Yeşil'in öldürüldüğünü söyledi. Ancak kısa bir süre sonra Yeşil, İHD Başkanı Akın Birdal'ı vuranların arkasındaki isim olarak ortaya çıktı.

Yeşil adı ne?

Yeşil” kod adı ile bilinen Mahmut Yıldırım'ın en son, nerede, ne zaman ve kimin odasında görüldüğüne dair dikkat çeken bilgiler paylaşıldı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
%d blogcu bunu beğendi: