Selahattin Demirtaş hala hapiste mi?

Photo of author
Written By admin

10 Nisan 1973, Palu), Kürt-Zaza kökenli Türk avukat, siyasetçi ve yazardır. 22 Haziran 2014'te seçildiği Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanlığı görevini 11 Şubat 2018 tarihine kadar yürütmüştür. 4 Kasım 2016'dan beri tutukludur.

Demirtaş ne için hapiste?

Savcı, Demirtaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Davada mahkeme Demirtaş'a 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Selo neden içerde?

4 Kasım 2016'da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve dokuz HDP'li milletvekili ile birlikte "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Kobani duruşması ne oldu?

Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında, 25 Eylül'de eski HDP milletvekillerinin de bulunduğu 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 7 ilde düzenlenen operasyonda 20 şüpheli yakalandı. Aralarında belediye başkanı da olan 17 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Selo kaç yıldır hapiste?

4 Kasım 2016'dan beri tutukludur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, siyaset öncesi serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yapmıştır. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfının kurucuları arasındadır.

Selo Başkan kaç yıl ceza aldı?

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi, 2021 yılında verdiği kararda, Demirtaş'ı "terörle mücadelede görev alan kamu görevlisini hedef göstermek" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Kobani Kürt mü?

Kuzeydoğu'da yaşayan Kürtlerin yaşadığı bölge Haseke ilinin büyük bölümünü kapsar. Bu bölgedeki başlıca şehirler Haseke, Kamışlı'dır. Kürt nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan diğer bir bölge, Suriye'nin kuzeyinde Cerablus kasabası yakınlarında bulunan Kobani ve ayrıca Afrin şehri ve çevresidir.

Kobani şu anda kimin elinde?

Kobani Eşbaşkanı Enver Müslim, YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) kentin yüzde 80'inin kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.

Selo neden hapiste?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 2015 yılında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcılık, sanığın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 3 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldığını açıkladı.

Selahattin neden hapiste?

Davada mahkeme Demirtaş'a 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. İHA'nın Mayıs 2021 haberine göre Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, ' Türkiye Cumhuriyeti Devletini, hükümetini alenen aşağılama' ve dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'na söylediği sözler nedeniyle 'hakaret' suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Selahattin Demirtaş hapiste mi?

10 Nisan 1973, Palu), Kürt-Zaza kökenli Türk avukat, siyasetçi ve yazardır. 22 Haziran 2014'te seçildiği Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanlığı görevini 11 Şubat 2018 tarihine kadar yürütmüştür. 4 Kasım 2016'dan beri tutukludur.

YPG Ypj nedir?

Suriye Demokratik Güçleri bileşendir ve silahlı gücünün çoğunu oluşturur. Kadın Koruma Birlikleri (YPJ), YPG'nin kadın kolu, YPG Enternasyonal ise yabancı gönüllülerden oluşan koludur.

Afrin şu anda kimin elinde?

İlçe, Zeytin Dalı Harekatı sonrası Türkiye destekli geçici hükûmetin kontrolüne girmiş hızla yeniden yapılanmaya başlanmış, okullar, hastaneler ve birçok kamu kurum kuruluşu ilçede imar edilmiştir. Günümüzde Afrin, Suriye Geçici Hükümeti'nin en büyük ve önemli beldesi konumundadır.

Kobani Kürtçe mi?

Kobani (Kürtçe: کۆبانی / Kobanî) veya Ayn el-Arab (Arapça: عين العرب), Suriye'de bir kent.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
%d blogcu bunu beğendi: