Türkiye’de kaç tane robot var?

Photo of author
Written By admin

Türkiye'de 30 bin robot

“Ülkemizde otomotiv ve yan sanayi başta olmak üzere tüm sektörlerde gıda, plastik, makine, metal, araştırma geliştirme, medikal, havacılık gibi birçok alanda yaklaşık 30 bin adet robot ve cobot üretime destek oluyor.

Kaç tane robot var?

Prof.Dr.Işıl Bozma “Dünyada ve Türkiye'de Robotik Alanında Yapılan Çalışmalarda Son Durum” üzerine katılımcılara bilgi verdi. 2015 yılında dünya üzerindeki robot sayısının 1.5 Milyon olduğunu belirten Bozma , bu sayının 2019 yılında 2.5 Milyona ulaştığını belirtti.

Robotlar En çok hangi ülkede var?

"ÜLKELERİN KARŞILAŞTIRILMASINA İMKAN VERİYOR"

IFR'nin 2020 yılında yayımladığı güncel Dünya Robotik Raporundaki istatistikler doğrultusunda, dünyada robotik otomasyonun en fazla olduğu 10 ülke arasında Singapur birinci, G. Kore ikinci, Japonya üçüncü ve Almanya dördüncü sırada bulunuyor.

Ilk insansı robot kim?

Çinli teknoloji devi Xiaomi, CyberOne adlı ve yaklaşık 1,5 milyon lira değerindeki ilk insansı robotunu tanıttı. Gerçek bir insan gibi yürümesini sağlayan kollara ve bacaklara sahip olan robotun, 45 insan duygusunu algılamasını sağlayan yapay zeka teknolojisi ile donatıldığı açıklandı.

Türkiye robot üretiyor mu?

Konya'da, robotik teknolojiler alanında çalışmalar yapan bir bilgisayar yazılım firması tarafından 2 yıl önce temeli atılan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası tamamlanarak üretime başladı.

Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası nerede?

İnsansı robot fabrikası, Konya'da hizmete girdi. Açılışta tanıtılan robotlar, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Konya'da, Akınsoft isimli yazılım firmasınca kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası "AkınRobotics" düzenlenen törenle açıldı.

Türkiyede kaç tane robot var?

10 bin çalışan başına düşen robot sayı- sı, robot nüfus yoğunluğu olarak belirtilir. Bu istatistik gelişmiş ülkelerde 150 do- layındayken, Türkiye'de henüz tek ha- neli rakamlarda, 8 civarında kalmıştır. Türkiye'deki robot uygulamaları yakla- şık 3000 – 3100 robot düzeyinde.

Dünyada kaç tane robot vardır?

Uluslararası Robotik Federasyonu'na göre, dünyada 2.7 milyon robot var.

Sophia robot nereli?

Peki, bu muhteşem yapay zeka harikası nerede doğdu? Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi, Sofia'nın yaratılmasında kilit bir rol oynadı. Kurucusu David Hanson liderliğindeki uzman ekip, Sofia'yı yaratmak için bir araya geldi.

Robotların atası kimdir?

Yunanlı mucitler; su saati, su veya rüzgar enerjisiyle çalışan org gibi basit makineler de icat etti. Çoğunun çalışıp çalışmadığı bilinmeyen bu tasarımlar, ilk robotlar olarak kabul edilmiyor. Cizre'de 1136'da doğan El Cezeri'nin suyla çalışan saatleri ise uzmanlarca robotların ataları olarak kabul görüyor.

Robot Sophia neden kapatıldı?

"İnsana en çok benzeyen robot" olarak tanımlanan Sophia, 3 günlük bir ziyaret için Etiyopya'ya giderken Frankfurt Havalimanı'nda bazı parçalarının kaybolması nedeniyle Başbakan Abiy Ahmed ile akşam yemeğine katılamadı. Sophia'nın Ulusal Müze'de vereceği konferans da iptal edildi.

Robotlar yüzünden önce kimler işsiz kalacak?

Oxford İnsanlığın Geleceği Enstitüsü'ne göre robotlaşma yüzünden kamyon şoförleri 2027 ve cerrahlar da 2053'te işsiz kalacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
R10 abc.cam
%d blogcu bunu beğendi: