Vahap Seçer ne kadar oy aldı?

Photo of author
Written By admin

Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır. Meral Seçer ile evlidir ve iki çocuk babasıdır. Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Mersin için aday gösterildiği 31 Mart 2019 Türkiye yerel seçimlerinde aldığı %45.0'lık oy oranı ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Mersin kime oy verdi?

Mersin 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları

2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Mersin'de % 57.2 Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu oy alırken, Mersin Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan % 37.6 oranında oy aldı.

AKP Mersinde kaç milletvekili çıkardı?

Seçimden Önce. 1 Kasım'da yapılan seçimde 11 milletvekili çıkarabilen Mersin ilinin 4 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 4 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi'ne, 2 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne, 1 milletvekili ise Halkların Demokratik Partisi'ne aitti.

Mersin nereden ayrıldı?

1924 yılında Mersin Adıyla Vilayet olmuş, 1933 yılında da Merkezi Silifke olan İçel ile birleştirilerek İçel adını almıştır. 28 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4764 sayılı Kanunla İl'in ismi yeniden Mersin olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan kaç milyon oy aldı?

Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan 197 bin 874 sandıkta kullanilan 53 milyon 841 bin 229 oyun 27 milyon 725 bin 131'ini aldı. Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların yüzde 52,16'sına sahip olarak ikinci turun galibi oldu.

AKP en fazla yüzde kaç oy aldı?

Kasım 2015 genel seçimlerindeyse tarihindeki en büyük oy sayısı ve %49,5 ile 2011'den sonra en büyük oy oranına sahip olarak, 317 milletvekili elde etti ve TBMM'de tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa ulaştı.

Mersin HDP kaç milletvekili var?

Arka plan. 2018'de yapılan seçimde 13 milletvekili çıkarabilen Mersin ilinin 4 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 3 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi'ne, 2 milletvekili Halkların Demokratik Partisi'ne, 2 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne, 2 milletvekili ise İyi Parti'ye aitti.

Mersin Belediye Başkanı Alevi mi?

Vahap Seçer, 5 Ekim 1963'te Mersin'in Tarsus ilçesinde Arap Alevisi bir ailede doğdu. Babasının adı Fahrittin ve annesinin adı Nesrin'dir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur. Çocukluğunda kunduracı çırağı olarak çalışma hayatına başlamıştır.

Hdp’nin Şu an kaç milletvekili var?

Parti, son genel seçimler olan 2018 Türkiye genel seçimlerinde %11,7 oy alarak 67 milletvekiliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer aldı.

HDP Mersinde kaç milletvekili var?

Arka plan. 2018'de yapılan seçimde 13 milletvekili çıkarabilen Mersin ilinin 4 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 3 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi'ne, 2 milletvekili Halkların Demokratik Partisi'ne, 2 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne, 2 milletvekili ise İyi Parti'ye aitti.

Mhp kaç milletvekili var?

MHP KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI? MHP'nin milletvekili sayısı 48'dir. TBMM'de toplam 579 milletvekili bulunmaktadır.

Mersinin eski adı nedir?

1924 yılında Mersin Adıyla Vilayet olmuş, 1933 yılında da Merkezi Silifke olan İçel ile birleştirilerek İçel adını almıştır. 28 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4764 sayılı Kanunla İl'in ismi yeniden Mersin olmuştur.

Mersinde yaşayanlar nereli?

Mersin'de yaşayan Şanlıurfalılar 71 bin 828 kişiyle birinci sırada yer alırken, ikinci sırada 66 bin 833 kişiyle Diyarbakırlılar, üçüncü sırada ise 55 bin 307 kişiyle Adanalılar yer aldı. Mersin'i en az tercih edenlerin başında ise Yalovalılar geliyor.

Mersin Tarsus Kürt mü?

Merkez ilçeler hariç Kürt nüfusu Mersin'in diğer bölgelerinde pek yaşamamaktadır. Ancak Tarsus ilçesinde %15 ile 20 arası bir Kürt nüfusu mevcuttur. Tarsus'ta Malatya'dan göç etmiş Türkmen Alevilerinin kurduğu köy de mevcuttur. Ayrıca Tarsus'ta Arap Alevi nüfusu da yaşamaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan aday olabilir mi?

Recep Tayyip Erdoğan iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden önce veya sonra yapmış olmasının farkı yoktur. 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçerken yapılan anayasa değişikliğinde buna ilişkin bir geçiş maddesi koyulmamıştır. Bu nedenle üçüncü defa aday olamaz.

2023 seçim olmayacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Mart 2023'te imzalanan bir kararnameyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Aynı gün Yüksek Seçim Kurulu genel seçimlerin ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun 14 Mayıs'ta ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun da 28 Mayıs'ta yapılmasına karar verdi.

AK Parti kaç oyla iktidar oldu?

Ayrıca Anavatan Partisi'nin (ANAP) devamı olduğu da iddia edilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve katıldığı yedi genel seçimin dördünde (2002, 2007, 2011 ve Kasım 2015) tek başına iktidar olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan hangi takımı tutuyor?

Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu diğer adıyla Kasımpaşa Stadyumu, İstanbul'da bulunan 14,234 koltuk kapasiteli staddır. Bu stad 2010 yılında restore edilmiştir ve UEFA kriterlerine göre hazırlanmıştır. Stad Kasımpaşa SK'nın iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

3 defa cumhurbaşkanı seçilebilir mi?

Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile nitelikleri, seçimi ve diğer hususlar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 8, 101, 103, 104, 105 ve 106. maddelerinde düzenlenmiştir. Anayasanın 101. maddesine göre Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır ve en fazla iki defa seçilebilir.

AK Parti 2023 de kaç milletvekili çıkardı?

AK Parti ne kadar milletvekili çıkardı? 2018'deki seçimlerde AK Parti 295 vekil çıkarmıştı. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde ise AK Parti'nin sandalye sayısı ise 267 oldu.

Oy rekoru hangi ilde?

Erdoğan'a en yüksek oy veren il yüzde 78'in üstüne çıkarak Bayburt oldu. Bayburt'u Gümüşhane ve Erdoğan'ın memleketi Rize takip etti.

Urfa HDP kaç milletvekili çıkardı?

Arka plan. 2018'de yapılan seçimde 14 milletvekili çıkarabilen Şanlıurfa ilinin 8 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 4 milletvekili Halkların Demokratik Partisi'ne, 1 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi'ne,1 milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti.

HDP milletvekilleri kaç tane var?

Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "HDP" şeklindedir. Simgesi gövde bölümü iki adet elden oluşan ağaç tasviridir. TBMM'de 2 milletvekili ile temsil edilmektedir. Eş genel başkanları Cahit Kırkkazak ve Sultan Özcan'dır.

HDP de kaç tane Türk milletvekili var?

Halkların Demokratik Partisi, 15 Ekim 2012 tarihinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "HDP" şeklindedir. Simgesi gövde bölümü iki adet elden oluşan ağaç tasviridir. TBMM'de 2 milletvekili ile temsil edilmektedir.

Istanbul’da HDP Milletvekili kaç tanedir?

Seçimden Önce. 1 Kasım'da yapılan seçimde 88 milletvekili çıkarabilen İstanbul ilinin 46 milletvekili Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, 28 milletvekili Cumhuriyet Halk Partisi'ne, 7 milletvekili Halkların Demokratik Partisi'ne, 7 milletvekili ise Milliyetçi Hareket Partisi'ne aitti.

Vahap Seçer Alevi mi?

Vahap Seçer, 5 Ekim 1963'te Mersin'in Tarsus ilçesinde Arap Alevisi bir ailede doğdu. Babasının adı Fahrittin ve annesinin adı Nesrin'dir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur.

Alevi nereli?

Alevî nüfusu, Türkiye'de üçte biri İstanbul bölgesinde yaşayan Alevîler'in daha sonra en yoğun olarak bulundukları yöreler arasında Ankara, Adana, Bursa, Antalya, Aydın ve Damal şehirleriyle, Orta ve Doğu Anadolu'da yer alan Erzincan, Sivas, Malatya, Tunceli illeri gelmektedir.

Mersinde Alevi var mı?

Mersin'de 37 tane Alevi yerleşimi vardır. Bunlardan 25'i sadece Alevi yerleşimi iken 12 tanesi karışıktır. Alevi köylerinden 6 kadarı Nusayri( Arap Alevisi) iken geri kalanların tamamına yakını Tahtacı Türkmenleridir. Bir tanede Tarsus'ta Malatya'dan göç etmiş Türkmen Alevi yerleşimi mevcuttur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
R10 abc.cam
%d blogcu bunu beğendi: